Niedawno obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości, ale w tym roku wspominaliśmy również inne, niezwykle istotne dla historii Polski okrągłe rocznice, a mianowicie: 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej i napaści Niemiec i Rosji na Polskę, a także 75-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wszystkie te wydarzenia uczciliśmy przedstawieniem teatralnym. W krótkich inscenizacjach dzieci odegrały sceny nawiązujące do okresu międzywojennego II Rzeczypospolitej, zaskakującej napaści hitlerowskiej na Polskę 1 września 1939, bohaterskiej kampanii wrześniowej i heroicznej walki na powstańczych barykadach Warszawy w 1944 r. W tle wybrzmiały odgłosy starych melodii, komunikatów radiowych, strzałów i w końcu piosenek powstańczych. Oddaliśmy hołd poległym w walce o wolną Polskę, również tym nieznanym żołnierzom. Na zakończenie, w uroczystej atmosferze, aktorzy wspólnie z publicznością odśpiewali hymn Polski, Mazurek Dąbrowskiego. 
Oprócz “kuriera wojennego” rozdawanego przez warszawskiego gazeciarza, uczestnicy wydarzenia otrzymali tekst modlitwy za Ojczyznę. 
Po przedstawieniu odbył się pokaz filmów z okresu II wojny światowej przy dźwiękach pieśni patriotycznych, wojskowych i powstańczych.