Aktualizacja na dzień 1 września 2020 r.
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19
NA TERENIESPECJALNEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W PĘCHERACH-ŁBISKACH
I. PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.)
- Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.)
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 ze. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1166 ze zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U z 2020r. poz. 493 z późn. zm.)
- Wytyczne GIS, MZ i MEN dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od dnia 1 września 2020 r.
II. OGÓLNE ZASADY FUNKCJONOWANIA OŚRODKA
- Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Pęcherach – Łbiskach, zwany dalej Ośrodkiem wznawia funkcjonowanie stacjonarne, zgodnie ze Statutem Ośrodka, z zachowaniem poniższych zasad bezpieczeństwa.
- Ograniczone zostaje przebywanie w Ośrodku osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
- W przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe i dezynfekcja rąk.
- Do budynku Ośrodka mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych:
osoby z zewnątrz mogą przebywać w przedsionku głównego wejścia i Poczekalni dla Rodziców.
- Do budynku Ośrodka nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają
na kwarantannie lub w izolacji. - Po wejściu do Ośrodka należy bezwzględnie skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk. Środki do dezynfekcji znajdują się przy wejściach głównych do budynku Ośrodka.
- Ośrodek czynny jest od poniedziałku, od godziny 8.00 do piątku do godz. 17.000. Od poniedziałku do czwartku w godzinach od 20.00 do 6.30 w Ośrodku nie mogą przebywać osoby z zewnątrz.
- Termometry do pomiaru temperatury znajdują się w sekretariacie, u pielęgniarki ośrodka oraz w grupie wychowawczej.
- Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
- Środki do dezynfekcji powinny być przechowywane w sposób bezpieczny dla wychowanków i uczestników zajęć.
- Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia chorobą zakaźną, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
- Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane co najmniej raz dziennie.
- Organizacja wycieczek wychowanków zostaje zawieszona w I semestrze roku szkolnego a ich przywrócenie uzależnione będzie od sytuacji epidemiologicznej w kraju.
III. ORGANIZACJA ZAJĘĆ W OŚRODKU – INFROMACJE DLA NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI I OBSŁUGI
- Pracownicy mają obowiązek zapoznania się z aktualnymi wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Zdrowia.
- Pracownicy powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną
i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem. - Pracownicy zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, środki myjące i dezynfekujące i w razie potrzeby przyłbice i fartuchy).
- Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami/opiekunami prawnymi
z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz. - Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne
i inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować. - Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora Ośrodka
o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników
w zakresie szerzenia się COVID-19. - Wykonując prace porządkowe pracownik wietrzy pomieszczenie, w którym pracuje.
- Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń będzie wypełniać kartę monitoringu wykonywanych prac porządkowo – dezynfekcyjnych.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Do obowiązków personelu obsługi należy:
– utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy): mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,
– dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,
– dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
– dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo oraz w razie potrzeby,
– czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na placu zabaw lub boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
– sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do Ośrodka oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
– sprawdzanie ilości rękawiczek jednorazowego użytku i bieżące uzupełnianie,
– napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
– wymiana worków w koszach na śmieci,
– opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja. - Nauczyciel wyjaśnia wychowankom zasady obowiązujące w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, szczególnie zwraca uwagę wychowankom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do Ośrodka, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić
lub dezynfekować. - Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć rekreacyjno-sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Unika się organizowania większych skupisk wychowanków w jednym pomieszczeniu
lub przy jednej zabawce na placu zabaw.
IV. ORGANIZACJA ZAJĘĆ W OŚRODKU – INFROMACJE DLA RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH I WYCHOWANKÓW
- Do Ośrodka może uczęszczać wychowanek bez objawów chorobowych dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji
w warunkach domowych. - Do Ośrodka wychowankowie przychodzą i wychodzą (są przyprowadzani
i odprowadzani) o wyznaczonych godzinach w piątek do godz. 17.00 - Do Ośrodka rodzice/opiekunowie prawni i wychowankowie wchodzą i wychodzą tylko wejściem głównym.
- Wychowankowie mogą być przyprowadzani do Ośrodka i z niego odbierani przez opiekunów/przewoźników bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i z Ośrodka opiekunowie z dziećmi oraz wychowankowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Opiekunowie/przewoźnicy odprowadzający swoich podopiecznych przebywają
w wyznaczonym obrębie Ośrodka zachowując zasady:
– opiekun z dzieckiem/dziećmi,
– dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
– dystansu od pracowników Ośrodka min. 1,5 m,
– opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). - Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami wychowanka, rodzice/opiekunowie prawni przekazują Ośrodkowi co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu (telefony, maile itp.); w razie zmian zobowiązani są do uaktualnienia danych.
- Jeżeli pracownik Ośrodka zaobserwuje u wychowanka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować wychowanka w izolatce (gabinet pielęgniarki), zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania wychowanka z Ośrodka (rekomendowany własny środek transportu).
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć rekreacyjno-ruchowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Wychowanek nie powinien zabierać ze sobą do Ośrodka niepotrzebnych przedmiotów. W szczególnych sytuacjach dopuszczalne jest posiadanie przez wychowanka ulubionej zabawki. W takich przypadkach należy dopilnować, aby wychowankowie nie udostępniali swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie wychowanka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w wyznaczonych salach dydaktycznych.
- Rodzice/opiekunowie prawni muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka z Ośrodka, ze względu na stosowane procedury.
- Rodziców/opiekunów prawnych zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać wychowanka oraz osobom upoważnionym do odbioru wychowanka z Ośrodka.
V. PROCEDURY W PRZYPADKU PODEJRZENIA CHOROBY ZAKAŹNEJ U WYCHOWANKA
- Jeżeli rodzic/opiekun prawny zauważą niepokojące objawy u siebie, domowników lub swojego dziecka , nie mogą przychodzić do Ośrodka.
- O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
- Nauczyciel/pracownik, który zauważył u wychowanka, oznaki choroby (duszności, kaszel, gorączkę, trudności w oddychaniu, biegunka, wysypkę, bóle mięśni, ból gardła, utratę smaku czy węchu i inne ) niezwłocznie powiadamia dyrektora Ośrodka oraz odizolowuje wychowanka do IZOLATORIUM – wyznaczonego pomieszczenia.
- Pracownik pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
- Dyrektor lub pracownik wskazany przez dyrektora placówki bezzwłocznie zawiadamia rodzica o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor placówki zawiadamia powiatową stację sanitarno – epidemiologiczną
w Piasecznie z/s Chylicach, ul. Dworska 7, 05 – 510 Konstancin-Jeziorna,
tel. (22) 756-46-20, (22) 756-43-33 oraz organ prowadzący Ośrodek tel. (22) 826-17-75. - Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym oraz powiatową stacją sanitarno – epidemiologiczną, o podjętych działaniach niezwłocznie informuje pozostałych rodziców i pracowników Ośrodka.
- Obszar, w którym przebywał i poruszał się wychowanek należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w Ośrodku procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
VI. PROCEDURY W PRZYPADKU PODEJRZENIA CHOROBY ZAKAŹNEJ U PRACOWNIKA
- Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
- Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora Ośrodka i skontaktować się ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 112.
- Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w Ośrodku, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione, i izoluje się od wszystkich osób w izolatce.
- Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w p.2, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
- Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jej/jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.);
- Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.
VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
- Procedura może być modyfikowana.
- Procedura zostanie opublikowana na stronie Ośrodka oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie Ośrodka.
- Rodzice/opiekunowie prawni zostaną zapoznani z procedurą, potwierdzając ten fakt własnoręcznym podpisem.
- Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi zostaną zapoznani z procedurą, potwierdzając ten fakt własnoręcznym podpisem.
- O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
- Tracą moc procedury wprowadzone 25 maja 2020r.