Boże Narodzenie 2024
Nowy Rok 2025
Nowy rok bieży,
w jasełkach leży.
A kto, kto?
Dzieciątko małe,
dajcie Mu chwałę,
na ziemi.
Anieli grają,
wdzięcznie śpiewają.
A co, co?
Niech chwała będzie,
zawsze i wszędzie,
Dzieciątku.
Kolęda polska z drugiej połowy XVII wieku.
Specjalny Ośrodek Wychowawczy
Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
Pęchery-Łbiska
Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Pęcherach-Łbiskach położony jest na skraju Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Przylegający od strony północnej las grabowy jest miejscem spacerów oraz przyrodniczych wypraw i spotkań z naturą.
Cała posesja obejmuje kilka hektarów, na których zlokalizowany jest kompleks budynków ośrodka, budynki gospodarczo-administracyjne, a wszystko wkomponowane w las, ogrody i rozległy teren rekreacyjny. Tu funkcjonuje również Niepubliczne Przedszkole Integracyjne. Obecne zabudowania zostały oddane do użytku w 1994 roku i są modernizowane w zależności od potrzeb.
Ośrodek i przedszkole prowadzone są przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, potocznie zwane Szarytkami od francuskiego słowa „charite” – miłosierdzie.
Założycielami zgromadzenia w XVII wieku, we Francji, byli św. Wincenty a Paulo i św. Ludwika de Marillac, a podstawową misją było niesienie pomocy potrzebującym. Od ponad 380 lat na świecie i ponad 300 lat w Polsce, siostry Szarytki prowadzą działalność charytatywną i podejmują posługę w szpitalach, domach pomocy społecznej, w hospicjach, w przedszkolach i szkołach, a także odwiedzają potrzebujących.
Wychowankowie Ośrodka to dziewczęta i chłopcy z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym bądź znacznym, często z dodatkowymi sprzężeniami w postaci niedosłuchu, niedowidzenia, mózgowego porażenia dziecięcego i innych. Wszyscy uczęszczają do pobliskiego Zespołu Szkół Specjalnych, gdzie realizują obowiązek szkolny na poziomie szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do pracy.
Ośrodek w Łbiskach jest tak wyposażony, aby zapewniać możliwie największą i zróżnicowaną aktywność wychowankom. Znajdują się tu pomieszczenia mieszkalne, sale do nauki i zabawy, sale rehabilitacyjne, pracownia kulinarna, techniczna i plastyczna, sala kinowo-teatralna, sala „doświadczenia świata”, sala do integracji sensorycznej, sala sportowa. Ponadto kaplica, stołówka, gabinet lekarski i pielęgniarski, pomieszczenia gospodarcze.
Nasza placówka jest również internatem, zapewniając swoim wychowankom nie tylko całodobową opiekę przez pięć dni w tygodniu, ale nade wszystko oferuje całą gamę różnorodnych zajęć edukacyjno-terapeutycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości wychowanka. Wychowankowie funkcjonują w różnych grupach wychowawczych, w podziale na dziewczęta i chłopców. Dobrze wyszkolona i zaangażowana kadra traktuje każdego wychowanka indywidualnie i zapewnia mu wszechstronne wsparcie.
Ośrodek pełni funkcję internatu zapewniając swoim wychowankom nie tylko całodobową opiekę przez pięć dni w tygodniu, ale nade wszystko oferuje całą gamę różnorodnych zajęć edukacyjno-terapeutycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości wychowanka. Wychowankowie funkcjonują w różnych grupach wychowawczych, w podziale na dziewczęta i chłopców. Dobrze wyszkolona i zaangażowana kadra traktuje każdego wychowanka indywidualnie i zapewnia mu wszechstronne wsparcie.
Realizujemy program ośrodka otwartego na potrzeby dzieci i młodzieży. Działania diagnostyczne, wychowawcze i terapeutyczne prowadzimy na następujących płaszczyznach:
W ośrodku prowadzona jest:
Odbywają się również zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami integracji sensorycznej, usprawniające ruchowo; kulturalno-oświatowe, plastyczne, rekreacyjno-sportowe, muzyczno-teatralne, turystyczne. Na rozległym terenie można korzystać z parku i ogrodu, ścieżki rowerowej, placów zabaw, boiska do piłki nożnej i siatkowej. Wtopione w roślinność kapliczki przypominają o charakterze ośrodka i stanowią jeden z elementów kultywowania tradycji i posługi religijnej.
Ośrodek jest placówką katolicką, jednak dostępną dla wszystkich dzieci, niezależnie od ich wyznania. Wychowankowie są przyjmowani do ośrodka na prośbę rodziców lub opiekunów prawnych, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydawanego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną oraz skierowania z Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Piasecznie.
Dyrektor placówki może odmówić przyjęcia wychowanka z powodu braku miejsc lub gdy uzna, że ośrodek nie dysponuje warunkami koniecznymi dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb dziecka (np. w przypadku głębokiego autyzmu, chorób psychicznych) albo, gdy jego zaburzenia, w warunkach placówki, stanowią istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia samego dziecka, pozostałych wychowanków lub wychowawców. Ośrodek podlega nadzorowi pedagogicznemu Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie i nadzorowi Wydziału Oświaty Powiatu Piaseczyńskiego w Piasecznie.
Dokumenty wymagane do przyjęcia dziecka:
Specjalny Ośrodek Wychowawczy
Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
Pęchery-Łbiska,
ul. Bolesława Chrobrego 80
05-502 Piaseczno
telefon: 22 756 75 92
e-mail: sow@sowlbiska.pl
konto: 44 1240 6351 1111 0000 4820 6798
NIP: 1230461337
REGON: 146338409