17 grudnia
Warsztaty świąteczne
Wkrótce Boże Narodzenie, najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święta. Polskie tradycje związane z nimi są niezwykle bogate i barwne, pokrótce przybliżyliśmy je sobie. Śpiewaliśmy kolędy, wykonywaliśmy aniołki metodą origami i ozdabialiśmy słoiki na świeczniki, każdy według swojego pomysłu. Dużo radości sprawił nam wspólnie spędzony czas, wspólna praca i wchodzenie w atmosferę świąt.
11 grudnia
Jasełka
Młodzież naszego ośrodka przedstawiła spektakl teatralny: „Mario, czy Ty wiesz...” Przybyłych licznie gości witali młodzi artyści i Siostra Dyrektor, która złożyła także życzenia z okazji nadchodzących Świąt Narodzenia Pańskiego. Sceny ilustrowane muzyką oraz choreografia nawiązywały do wydarzeń związanych z Bożym Narodzeniem. Na zakończenie Pani Reżyser i Aktorzy otrzymali gromkie brawa. Był rownież czas na podzielenie się wrażeniami przy wspólnym stole.
9 grudnia
Rekolekcje adwentowe
Poprzez uczestnictwo w rekolekcjach przygotowywaliśmy się do jak najlepszego przyjęcia do naszych serc i naszego życia Dzieciątka Jezus. Mszę świętą odprawił dla nas Ksiądz Proboszcz Wiesław Zaremba, a piękną homilię powiedział Ksiądz Rekolekcjonista Mariusz Szykuła.
5 listopada
Nawiedzenie cmentarzy
Wybraliśmy się na cmentarz w Jazgarzewie, a dwa dni później na cmentarz w Prażmowie. W oktawie Wszystkich Świętych szczególnie wspominamy naszych zmarłych. Zapaliliśmy znicze i modliliśmy się za wszystkich spoczywających na tych cmentarzach, a także za poległych w obronie Ojczyzny.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
Jazgarzew
Prażmów
Jazgarzew
30 października
Spotkanie kończące miesiąc październik
Przypomnieliśmy sobie orędzia Matki Bożej Fatimskiej i pogłębiliśmy wiedzę na temat objawień.
Matko Boża Fatimska módl się za nami i ucz postawy zawierzenia.
23 października
Wycieczka do Zamku Królewskiego
W ładne jesienne popołudnie wybraliśmy się na wycieczkę do Zamku Królewskiego w Warszawie. Zwiedzając siedzibę władców Polski, podziwialiśmy ekspozycje muzealne i piękne wnętrza apartamentów królewskich. Podczas oglądania prezentacji multimedialnych, zgłębiliśmy burzliwe dzieje zamku. Kolejnym etapem był spacer po Starówce z kolorowymi, zabytkowymi kamienicami oraz rynkiem. Modliliśmy się też przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy. Był to owocnie, wspólnie spędzony czas, pogłębiający naszą wiedzę historyczną o Ojczyźnie i stolicy.
17 października
40 rocznica śmierci
bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Błogosławiony Księże Jerzy módl się za nami.
16 października
XXIV DZIEŃ PAPIESKI
Jak co roku, w październiku, obchodzimy w Polsce Dzień Papieski, który przypomina nam o wyborze Karola Wojtyły na papieża. Każdy Dzień Papieski ma swoje hasło. W tym roku brzmi ono: „Jan Paweł II – Ewangelia starości i cierpienia”. W rocznicę wyboru Polaka na papieża złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, modliliśmy się za cierpiących i potrzebujących pomocy oraz odśpiewaliśmy „Barkę” – ulubioną pieśń Ojca Świętego. Podczas gry terenowej sprawdziliśmy naszą wiedzę o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, a także omawialiśmy zagadnienia związane z hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego. Była też niespodzianka – kremówki!
10 października
W trosce o nasze bezpieczeństwo
To już kolejna wizyta u nas w Łbiskach Pani Policjantki z KP Policji w Piasecznie. Po przerwie wakacyjne ponownie utrwalamy zasady naszego bezpieczeństwa w domu, Ośrodku, podróży. Film, pokazy i pogadanka ugruntowały jeszcze lepiej nasze umiejętności z zakresu przestrzegania norm i dbania o bezpieczeństwo.
Dziękujemy i czekamy na kolejną wizytę.
9 października
Dyniowe love w Łbiskach
Jeden z lepszych sposobów na słotną jesień to kolorowe kulinaria. W ramach cyklu „Mądrzejemy – mądrze jemy” zrobiliśmy sobie małe święto dyni. Pomysłów było co nie miara, a wszystkie przepyszne!
3 października
Nabożeństwa różańcowe
Różaniec to piękna modlitwa, podczas której rozważamy życie Jezusa i Maryi. Przypomnieliśmy sobie jak wielką wartość ma odmawianie jej, jak modlić się na różańcu oraz jego części i tajemnice. Mamy już październik i piękną złotą jesień. Codziennie zbieramy się przy figurce Matki Bożej Fatimskiej i modlitwą różańcową uwielbiamy Maryję, zanosimy też nasze podziękowania i prośby.
Matko Różańca świętego,
Broń nas od wszystkiego złego;
Wszak świat cały, lud nie mały,
Przez te wieki, twej opieki
Doznaje.
2 października
Wspomnienie Aniołów Stróżów
Aniele Boży Stróżu mój,
przy mnie idź na przedzie
po jasnej drodze co do nieba wiedzie.
Kieruj, oświecaj, dawaj ostrzeżenia,
pragnę wykonać twe święte natchnienia.
30 września
Wizyta w warszawskim zoo
To już kolejna nasza wizyta w warszawskim ZOO – za każdym razem tak samo interesująca i zabawna. To miejsce do którego zawsze chętnie zaglądamy. Dobra pogoda, radosne nastroje no i... wizyta w naszej ulubionej restauracji 😉 – taki prosty sposób na cudne, wspólnie spędzone popołudnie.
17 września
Koncert Piosenki Żołnierskiej
Spotkaliśmy się z okazji 85 rocznic: wybuchu II wojny światowej i napaści sowieckiej na Polskę oraz 80 rocznicy Powstania Warszawskiego. Przypominając sobie minione wydarzenia, śpiewem oddaliśmy hołd poległym i walczącym w obronie Ojczyzny, jak też wszystkim żyjącym w tych trudnych czasach.
17 czerwca
Pożegnanie Absolwentów
„Szczęśliwej drogi już czas...” – pod tym tytułem odbyła się uroczystość, podczas której żegnaliśmy tych, którzy kończą już swoją przygodę z Łbiskami.
Życzenia, uściski, dyplomy, prezenty, słodkości, modlitwa...
Bądźcie szczęśliwi, a my obiecujemy zachować Was w serdecznej pamięci.
11 czerwca
Teatrzyk Kimishibai
Cykl warsztatów bibliotecznych na ten rok szkolny dobiegł końca 🙁. Podczas ostatniego w tym roku spotkania poznaliśmy... TEATRZYK KIMISHIBAI.
Dziękujemy gorąco Pani Emilii z Biblioteki Publicznej i już czekamy na spotkania w przyszłym roku.
10 czerwca
Majaland – gratka dla miłośników dobrej zabawy
Po długim i pracowitym roku szkolnym wszyscy zasłużyliśmy na harce i zabawę. Wspólnie odkryliśmy świetne do tego miejsce – Park Rozrywki Majaland. Karuzele, samochodziki, ślizgi, łodzie wikingów, szkoła latania – bawiliśmy się świetnie do utraty tchu. Był też rollercoaster, na którym testowaliśmy odwagę naszych opiekunów. Było różnie, nie wszyscy przeszli ten test 😉.
3 czerwca
Tlenotwórcze warsztaty w plenerze
I mamy kolejny punkt w naszej ekologicznej edukacji – tym razem warsztaty pod tytułem „Las w słoiku”. Przy pięknej pogodzie i w plenerze każdy z nas miał okazję stworzyć swoją niepowtarzalną kompozycję – nie tylko przepiękną, ale niezwykle pożyteczną jako źródło tlenu. Na zakończenie wspólnie posadziliśmy drzewo. w ubiegłym roku posadziliśmy grab, który pod naszym okiem pięknie rośnie. Tym razem posadziliśmy buk i też mamy nadzieję, że zadomowi się u nas.
Truskawkowe love w Łbiskach
Czerwiec lubimy z różnych powodów – również dlatego, że są truskawki. z zachowaniem zasad zdrowego żywienia i niebywałą inwencją stworzyliśmy piękne i smaczne desery. Nasza pomysłowość nie ma granic.
Na zdrowie!
22 maja
Warsztaty ekologiczne
Dzięki współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i firmą Edukacja ekologiczna odbyły się w naszym Ośrodku warsztaty „Czyste powietrze”. Wiemy już, że powietrze jest niezbędne do życia, a jego czystość jest źródłem zdrowia. Sposoby dbania o czystość powietrza łatwo było poznać i zapamiętać podczas zabaw, gier i doświadczeń pod okiem doświadczonego edukatora.
25 kwietnia
Kolorowy świat emocji
Rozpoznawanie emocji nie zawsze jest łatwe, a radzenie sobie z nimi bywa jeszcze trudniejsze. Toteż z zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyliśmy w zajęciach wyjaśniających fascynujący świat uczuć. z książką „Kolorowy potwór” i pod auspicjami Biblioteki Publicznej rozpoczęliśmy cykl warsztatów pod tytułem „Niezwykła supermoc książek”, który poprowadziła dla nas Pani Emilia. Kolejne warsztaty już za miesiąc. Czekamy!
22 kwietnia
Dzień Ziemi w Łbiskach
Nawet nasze Łbiska, leżące w pewnej odległości od miasta, potrzebują ekologicznych działań. Dlatego po raz kolejny odpowiedzieliśmy na zaproszenie Fundacji Sprzątamy dla Polski i z zapałem przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji sprzątania Ziemi. Uzbrojeni w rękawice i worki wyruszyliśmy na zbiorowe sprzątanie śmieci zalegających w lasach, na polanach i wzdłuż dróg. Następnego dnia wspólnie omówiliśmy nasz udział w akcji i przypomnieliśmy sobie Kodeks ekologa. To nasz kolejny, mały, ale bardzo świadomy wkład w dbałość o naszą Ziemię.
21 marca
Rekolekcje
Uczestnicząc w rekolekcjach wielkopostnych i przygotowując się do świąt wielkanocnych, pogłębialiśmy więź z Panem Jezusem, poprzez uświadomienie potrzeby zmiany postępowania i pomocy innym.
8 marca
Dzień Kobiet
W tym dniu powszechnym zwyczajem jest wręczanie drobnych upominków lub kwiatów Kobietom. Jak co roku w tym szczególnym dniu chłopcy złożyli życzenia siostrom, paniom i koleżankom. Nie obyło się bez własnoręcznie wykonanych upominków. Wszystkiego, co najlepsze, co dobre i miłe, co budzi uśmiech na twarzy, co kryje się w maleńkim słowie szczęście...
27 lutego
Otrębusy i nasza magiczna podróż
To już kolejna nasza wizyta w Otrębusach! Tym razem obejrzeliśmy widowisko edukacyjne pod tytułem „Magiczna podróż – Piękna nasza Polska cała”. Podczas koncertu podziwialiśmy charakterystyczne dla różnych regionów Polski tańce, instrumenty, stroje, zwyczaje i tradycje. Zespół Mazowsze zawsze niezmiennie oczarowuje nas i zachwyca kolorami i muzyką.
26 lutego
Wioska Smerfów w Powsinie
Tym razem wybraliśmy się do Powsina z wizytą do bardzo wyjątkowych Sąsiadów...
W Ogrodzie Botanicznym PAN mieszka teraz wielka gromada Smerfów! Właśnie stamtąd dostaliśmy zaproszenie na Wystawę Garden of Lights i nocny spacer ze Smerfami. Na miejscu musieliśmy zmierzyć się z pewną przeciwnością losu – awaria techniczna spowodowała, ze światła tego wieczoru niestety nie rozbłysły, ale to nie zniechęciło nas i nie przeszkodziło nam w dobrej zabawie?
...a do Ogrodu Świateł na pewno wrócimy.
22 lutego
Droga Krzyżowa
W Wielkim Poście, w każdy czwartek, spotykamy się w kaplicy na nabożeństwach Drogi Krzyżowej. Idziemy razem z Panem Jezusem i uczymy się od Nie
7 lutego
Niech żyje bal
Dzisiaj w naszym ośrodku odbył się bal karnawałowy. Zabawa ta była okazją do wspólnych pląsów oraz do spotkania się całej społeczności placówki. Dźwięki skocznej muzyki i utwory znanych wykonawców sprawiły, że nasi wychowankowie bawili się wyśmienicie. z wielką ochotą uczestniczyli w tańcach, zabawach i konkursach. Każdy tańczył do utraty tchu, by nie zmarnować szansy na karnawałowe szaleństwo w gronie przyjaciół. Już dziś z niecierpliwością na następną zabawę karnawałową w naszym ośrodku.
31 stycznia
Matka Boża Gromniczna
Przed Świętem Ofiarowania Pańskiego zwanym też Świętem Matki Bożej Gromnicznej, przygotowaliśmy się do świadomego przeżycia go, poprzez przypomnienie bądź zapoznanie z wielowiekową tradycją łączącą ten dzień z gromnicą, dużą świecą błogosławioną w kościele przez kapłana, symbolizującą Jezusa- światłość świata. Pięknie udekorowaliśmy gromnice i poleciliśmy się Matce Bożej, by chroniła nas i naszych bliskich od niebezpieczeństw.
10 stycznia
Lulajże Jezuniu...
Trwając w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia śpiewaliśmy kolędy w Kaplicy, przy szopce, oddając cześć nowonarodzonemu Dzieciątku, małemu, a zarazem wielkiemu Bogu, dziękując Mu za bezgraniczną miłość do nas.
Wizyta Duszpasterska
Dzisiaj z wielką radością gościliśmy Księdza Proboszcza Parafii Jazgarzew, Wiesława Zarębę, z racji wizyty duszpasterskiej. Bardzo miło upłynął nam czas na wspólnej modlitwie, śpiewie i rozmowach.